Free counters!

Ta amatorska strona powstała z własnej inicjatywy, jako sympatyk jerzyków poczułem chęć dzielenia się  radością jaką jest obserwacja zachowań jerzyków w okresie lęgowym. Na stronie można oglądać jerzyki na żywo online z kamerki umieszczonej w budce. Kamera znajduje się w jednej z sześciu budek i podgląd jest dostępny w sezonie lęgowym od początku maja do wylotu jerzyków.  Budkę co roku zajmuje para o imionach Pati i Kostek. Przekaz audio-wideo z gniazda jerzyków jest nadawany strumieniowo w czasie rzeczywistym poprzez płatny serwis video streamingu. Budki lęgowe są umieszczone na balkonie 4 p. na jednym z osiedli miasta Jastrzębie Zdrój.  Max. ilość widzów  1000 osób.  Wspierając ten projekt pomagasz w jego dalszej realizacji, więcej informacji w zakładce kontakt.

 

Jerzyki w polsce nie mają niestety łatwego życia, w trakcie prac związanych z remontami lub termomodernizacją budynków, otwory prowadzące do gniazd są kratowane, okładane styropianem lub zastawiane rusztowaniami, co uniemożliwia ptakom dostanie się do gniazd, jaj i piskląt. W drastycznych przypadkach pisklęta lub dorosłe osobniki są zamurowywane żywcem. Inwestorzy  podczas prac remontowych często lekceważą obowiązujące przepisy z ustawy o ochronie przyrody oraz innych aktów prawnych a powołane do tego organy często nie mają wystarczających środków lub determinacji, by skutecznie ścigać sprawców takich wykroczeń i jest to niestety problem w skali całego kraju. Podejmowane interwencje są przeważnie kroplą w morzu potrzeb a próby wymuszania na inwestorach do zastosowania się wobec prawa to często walka z wiatrakami a o wielu zniszczonych gniazdach i siedliskach pewnie już się nie dowiemy. Niewielu zarządców budynków i to w ograniczonym zakresie decyduje się na kompensatę utraconych miejsc lęgowych. Pocieszający jest jednak fakt zwiększającej się świadomości w temacie ochrony tego niezwykłego gatunku, ponieważ coraz więcej miast czynnie i na szerszą skalę angażuje się w odbudowę miejsc lęgowych jerzyka. Mam nadzieję że moje budki chociaż w minimalnym stopniu przyczynią się do ochrony tego gatunku w moim mieście. Ty też możesz pomóc tym pięknym i niezwykłym ptakom.

Jeśli długo nie widzisz w tym miejscu okna z podglądem gniazda, użyj innej przeglądarki.

Poczekaj chwilę na uruchomienie JW Playera

If you do not see long at this point a window with a preview of the nest, use a different browser.

Wait a moment for launching the JW Player

Wizyty od 27.04.2014

Shoutbox

Regulamin

Nieskończone marquee - przykłady
* Rozpoczęła się wiosna, teraz oczekujemy przylotu naszych jerzyków * Planowany start transmisji 4 maja 2015 r. Zapraszam do podglądania * Zostań fanem jerzykowej budki i bądź na bieżąco z informacjami na stronie

Główna

WebCam